Prírodné hnojivo: 8 jednoduchých nápadov na testovanie, ako nakŕmiť záhradu alebo izbové postele

Na výživu vašich rastlín, ale aj ich pôdy nie je nič vhodnejšie, ako použiť namiesto chemikálií prírodné hnojivo. Dôvod ? Prírodné zložky poskytnú rastlinám minerálnu výživu a zároveň vyživujú živé organizmy v pôde. Tieto z ich strany rozložia prísady a premenia ich na živiny pre rastliny. Aby vaša záhrada prosperovala, nemusíte investovať do drahých hnojív! Dnes vám predstavíme najlepšie nápady na prírodné hnojivá, s ktorými si úplne poradíte.

Poskytnite svojim rastlinám potrebné živiny vďaka prírodným hnojivám

prírodné hnojivo záhradnícke tipy zalievanie pôdy pôda rastliny byliny

Prečo používať organické hnojivo ?

Mnoho mikroorganizmov, ktoré žijú v pôde, je prospešných pre rastliny. Preto je dôležité prírodné procesy skôr zachovávať, ako im predchádzať. Mnoho syntetických hnojív však týmto mikroorganizmom škodí, čo môže ovplyvniť biologickú aktivitu. Aby ste sa vyhli takémuto scenáru, odporúčame výrobky prírodného pôvodu.

Organické hnojivo nebráni biologickým procesom v pôde na rozdiel od syntetických produktov

záhradnícke náradie organické hnojivo izbové rastliny črepník

Prírodné hnojivo, čo to vlastne je ?

Prírodné hnojivá sa vo všeobecnosti vyrábajú z minerálnych, živočíšnych alebo rastlinných zdrojov. Môže to byť krv, kostná múčka, lucerna alebo ryby, hnoj, piesok atď. Čoraz častejšie začíname vyrábať kompostér aj v našej záhrade alebo na balkóne..

Na výrobu vlastného organického a ekonomického hnojiva používajte rôzne jednoduché výrobky

záhradnícke tipy a rady izbové zelené rastliny rastlinné hnojivo a kvety

V akej forme sa nachádza organické hnojivo

Na trhu sa bežne dajú nájsť prírodné hnojivá. Aby ste ich odlíšili od chemických hnojív, musíte venovať pozornosť etiketám. Aby ste si uľahčili výber, hľadajte na obaloch slová organické, organické alebo prírodné a hlavne si prečítajte zoznam komponentov. Logicky, zdravé výrobky obsahujú zložky, ktoré rýchlo poznáte. Na druhej strane sú organické hnojivá ponúkané v granulovanej a kvapalnej forme alebo v prášku..

Prírodné hnojivá sa dodávajú v rôznych formách: tekuté, granulované alebo práškové

hnojivo zelená rastlina zálievka záhrada tekuté hnojivo prírodné zložky

Je možné vyrobiť domáce hnojivo? ?

Rozhodne áno. A toto je skutočne najlepšia alternatíva. Použitie prírodného a domáceho hnojiva sa vyznačuje mnohými výhodami, ako je jeho organické zloženie, nedostatok škodlivých zložiek, stimulácia biologických procesov v pôde a tiež úspory v rozpočte..

Mnoho jednoduchých spôsobov, ako vyrobiť jedno alebo viac domácich hnojív

záhradnícky nástroj prírodné hnojivo zelená rastlina pôda živiny

Prírodné záhradné hnojivo

Existuje široká škála prírodných hnojív, ktoré je možné použiť na kŕmenie vašej záhrady alebo črepníkových rastlín. Niektoré z nich môžu byť navyše vyrobené z kúskov jedla alebo zo záhrady. Tu je niekoľko myšlienok k tomuto bodu.

Zamerajte sa na najobľúbenejšie riešenia prírodných hnojív

plastový kvetináč záhradnícke nástroje prírodné hnojivo zeleninová záhrada a zelené rastliny

Čerstvo pokosená tráva

Máte vo svojej záhrade organickú trávu? Odrezky už teda nevyhadzujte, ale radšej ich použite vo svojej záhrade. Tieto kusy sú skutočne bohaté na dusík, ktorý je dôležitou živinou pre mnohé rastliny..

Znovu použite čerstvú trávu, ktorá je bohatým zdrojom dusíka

kosačka na trávu strihanie trávy prírodné hnojivo záhradnícke efektívne tipy

Burina

Buriny z ich strany sú tiež bohatým zdrojom dusíka. Preto sa môžu tiež ukázať ako fantastické hnojivá. Najlepším spôsobom, ako to využiť, je vytrhnúť ich a potom pripraviť riešenie. Ako presne to robíte? Naplňte štvrť vedra vytrhnutou burinou. Potom nádobu naplňte vodou až do konca. Namočte do nej burinu najmenej na týždeň alebo dva. Keď je hnojivo pripravené, voda by mala mať hnedastú farbu, ktorá sa podobá bylinkovému čaju.

Vykorenenú burinu nechajte niekoľko týždňov kompostovať a potom ju použite ako záhradné hnojivo

burina hnojivo záhradnícka metóda živiny rastliny

Sušené listy

Sušené listy stromov možno použiť aj ako organické hnojivo. Pretože obsahujú stopové prvky, majú schopnosť priťahovať červy, pričom zachovávajú vlhkosť a odľahčujú pôdu. Aby ste mohli využívať ich výhody, stačí ich rozdrviť a zmiešať s pôdou v kvetináčoch. Môžete ich tiež nechať jednoducho kompostovať v záhrade, aby pôsobili ako hnojivo pre rastliny, ktoré zároveň zabraňuje vzniku buriny..

Jesenné listy sú bohaté na stopové prvky a pomáhajú udržať vlhkosť v pôde

sušené listy ako vyrobiť prírodný kompost pre záhradníctvo

Hnoj

Hnoj je tiež zdrojom dusíka a ďalších živín, ktoré je možné v záhrade využiť. Môže pochádzať z rôznych zdrojov: kurčatá, kravy, kone a mnoho ďalších. Je však potrebné poznamenať, že hnoj je vo všeobecnosti dosť kyslý a niektoré živiny, ktoré obsahuje, môžu byť pre rastliny príliš silné, niekedy ich dokonca spália. Preto je vhodné použiť namiesto toho kompostovaný hnoj. Doma je hustota kyselín a živín nižšia. Môžete tak zlepšiť kvalitu pôdy bez rizika poškodenia rastlín.

Hnoj je jedno z najznámejších a najpoužívanejších prírodných hnojív

trávny trávnik organické hnojivo zelenina záhrada zvierací hnoj tipy záhradníctvo

Kávová usadenina ako prírodné hnojivo pre paradajky a iné kyslomilné rastliny

Kúzelná prísada s mnohými výhodami a využitím, kávová usadenina nachádza svoje miesto aj pri údržbe záhrady vo forme účinného hnojiva. Ten je vynikajúcim spojencom na okyslenie pôdy a tým vytvára priaznivé prostredie pre vývoj rastlín, zeleniny a ovocia, ako sú napríklad paradajky, čučoriedky, ruže atď. Na jeho použitie sú potrebné rôzne prístupy. Zeminu v kvetináči môžete jednoducho posypať kávovou usadeninou. Ďalšou metódou je príprava tekutého hnojiva. Do nádoby dajte štedré množstvo kávovej usadeniny a potom zalejte vodou. Zmes nechajte pôsobiť týždeň alebo dva. Potom ho môžete použiť na kŕmenie svojich kyslomilné rastliny.

Zložka s mnohými výhodami pre ľudí a prírodu: kávová usadenina

použite kávové mleté ​​paradajkové hnojivo, aby ste si to urobili sami

Kompostované vaječné škrupiny

Pretože existujú rastliny, ktoré vysoko oceňujú kyslú pôdu, existujú aj iné druhy, ktoré to nedokážu. Potrebujú však živiny ako vápnik. Ten sa správa vo vaječných škrupinách. Môžete ich preto použiť ako organické hnojivo. Aby ste to urobili, musíte škrupiny dobre umyť, potom rozdrviť a nakoniec dať do záhrady a je hotovo.

Poskytnite rastlinám správne množstvo vápnika s vaječnými škrupinami

vaječné škrupiny z organických hnojív používajú záhradnícky kompost vápnik

Banánové šupky

Banány majú vysoký obsah draslíka. Živina, ktorú oceňujú ľudia, ale aj rastlinný svet. Na to, aby ste nakŕmili svoje obľúbené rastliny, sa však nemusíte pripravovať o obľúbené ovocie. Stačí, ak necháte jeho šupky kompostovať okolo vašich záhradných rastlín (napríklad ruží). Druhým spôsobom, ako ich použiť, je pripraviť si hnojivý čaj. Za týmto účelom dajte šupky do nádoby, zalejte vodou a nechajte prikryté týždeň alebo dva. Takže budete mať tekuté prírodné hnojivo.

Ďalšie jednoduché a organické riešenie: banánová šupka

banánová šupka organické hnojivo domáce hnojivo ovocné výrobky

Kuchynské zvyšky ako organické hnojivo pre zeleninovú záhradu

Najnovšia dnes ponúkaná metóda výroby vlastného organického hnojiva je veľmi obľúbená. Ide o výrobu improvizovaného kompostéra vo vašej záhrade alebo na balkóne. Na naplnenie kuchynskými kúskami budete potrebovať veľkú nádobu. Kompost je tiež vynikajúcim riešením na zlepšenie zadržiavania vlhkosti v pôde: kľúčový faktor prosperity zeleninovej záhrady na balkóne / terase, najmä v horúcich mesiacoch..

Vyrobte si kompostér z kuchynských zvyškov

čo dať do kompostu kuchynka zošrotuje živiny rastliny