Záhradné mulčovanie – záhrada vo veľkom štýle!

Ak ste záhradník, ktorý túži vylepšiť svoju záhradu, potom je tento článok presne pre vás! Nový spôsob, ktorý vám dnes ponúkame, je mulčovanie v záhrade. Má niekoľko výhod, ako je zachovanie pôdnej vlhkosti a ľahkosti. Mulčovanie navyše reguluje teplotu pôdy – v zime ju hreje a v lete chladí. Vďaka nemu si už nebudete musieť robiť starosti s mrazom alebo eróziou. Keď už hovoríme o estetickej stránke, môžete si byť istí, že mulčovanie záhradu neohrozí, ale práve naopak. Vďaka prirodzenému vzhľadu sa dokonale prispôsobí akémukoľvek štýlu. Ak to chcete využiť, prečítajte si náš článok, v ktorom nájdete všetky užitočné informácie !

Záhradníctvo s potešením !

mulčovanie ženy, ktorá slamuje svoje žlté kvetyjpeg

Aký je najlepší mulč do záhrady ?

Existujú dva hlavné typy kompostu – organické a anorganické. Obe možnosti majú výhody aj nevýhody, ktoré vám predstavíme. V závislosti od typu záhrady a požadovaného efektu si musíte vybrať sami.

Organické mulčovanie

Je vyrobený z prírodných biologicky odbúrateľných materiálov, ako sú piliny, listy, kôra, ihličie, pokosená tráva. Časom sa pomaly rozkladá a obohacuje obsah pôdy. Priťahuje hmyz, slimáky a vtáky – niektoré z nich môžu byť nápomocné, iné môžu škodiť záhrade.

Organický materiál je vždy najlepší

záhradný mulč mulčujte záhradu organickým materiálom

Neorganické mulčovanie

Ako naznačuje názov, tento mulč je vyrobený z anorganických materiálov. Nepriťahuje škodcov a nerozkladá sa. Údržba tohto druhu mulča je preto veľmi jednoduchá, pretože nevyžaduje obnovu. Najčastejšie sa používa štrk, malé kamene, piesok, bridlica atď. Všetky tieto materiály sú ideálne na zdobenie záhrady !

Neorganický mulč je ideálny na dekoráciu 

záhradný mulč anorganický mulč štrku v záhrade

Aký prírodný mulč si vybrať ?

Nakrájajte trávu alebo nastrúhané listy

Na rozvoj tohto druhu mulča použite čerstvú pokosenú trávu. Je veľmi dôležité odstrániť burinu. Vyhnite sa preto použitiu sena, pretože obsahuje príliš veľa semien buriny. Malo by sa tiež vyhnúť tráve, ktorá bola ošetrená herbicídmi alebo insekticídmi. Tento mulč je ideálny pre zeleninu a trvalky, zatiaľ čo strúhané listy sú vhodné pre stromy a kry. Nakoniec dávajte pozor, aby ste nedali príliš hrubú vrstvu !

Pokosená tráva – perfektný mulč

mulčujúca zeleninová náplasť pokosená na mulčovanie zeleninovej náplasti

Nevyhadzujte spadnuté lístie !

zasadte mulčovacie zelené spadnuté listy do plastového vrecka

Mulčovanie drevnej štiepky

Drevná štiepka je skvelá voľba, ktorá vám dáva možnosť výberu medzi suchým a mŕtvym drevom, živým drevom (získaným po prerezávaní) a zmesou predchádzajúcich dvoch. Hlavnou výhodou tohto typu mulča je, že môže trvať niekoľko rokov. Drevo je ideálne na masívne mulčovanie, napríklad kríkov. Pridajte k tomu všetkému estetický vzhľad, ktorý dodá vašej záhrade. Ako negatívnu stránku možno povedať, že drevo nemá kapacitu zásobovať pôdu mnohými minerálmi. Preto je táto možnosť najvhodnejšia pre pôdu bohatú na minerály.

Drevná štiepka – prírodné mulčovanie

prírodná mulčovacia červená štiepka do záhrady

Mulčujte pomocou drevnej štiepky 

prírodný mulčovací podbíjací mulč z drevnej štiepky

Konopné mulčovanie

Konope je jednoročná rastlina, ktorej výška môže presiahnuť 4 m. Skladá sa z kanálov, ktoré majú dôležitú úlohu pri transporte miazgy. Vďaka týmto kanálom je konopný mulč pomerne ľahký, menej hustý, ale zároveň savý a izolačný ako ostatné druhy mulča. Jednou z jeho najväčších predností je imputovateľnosť, ktorá mu zaisťuje dlhý život. Napriek tomu sa ľahko rozpadá a musí sa pravidelne obnovovať. Malo by sa tiež vziať do úvahy, že tento materiál bude pravdepodobne podmáčaný. To je dôvod, prečo to nie je najlepšia voľba, pokiaľ ide o rastliny, ktorých korene sú veľmi citlivé na vlhkosť a môžu hniť. Na spracovanie mulčovania používame konopné semená, ktoré predstavujú centrálnu časť rastliny. Odporúčaná hrúbka vrstvy konopného mulča je asi 5 cm, ak chcete mať ochranu pred vysokými alebo nízkymi teplotami. V opačnom prípade je hrúbka 2 alebo 3 cm na zaistenie estetického vzhľadu úplne dostačujúca.

Konopná rastlina

pestovanie konope

Konopné mulčovanie

záhradná drevná štiepka konopný mulč do záhrady

Mulčovacia borovicová kôra

Borovicová kôra je tiež veľmi dobrou variantou na mulčovanie zeleniny. Najbežnejšie používaným druhom je borovica prímorská. Je široko používaný aj v starostlivosti o orchidey. Tento záhradný mulč sa rozkladá veľmi pomaly – 6 alebo 7 rokov. To uľahčuje jeho údržbu, ale na druhej strane mu neumožňuje poskytnúť pôde výživné látky. Na druhej strane udržuje pôdu vlhkú, zaisťuje dobrú teplotu a tiež ochranu pred vetrom. Toto je možno najestetickejšia možnosť, ktorá nepochybne skrášli vašu záhradu.

Borovicová kôra – efektívna a estetická

drevná štiepka záhradná mulčovacia borovicová kôra v záhrade

Aký je najlepší zeleninový mulč ?

Zeleninový záhon je záhrada, ktorá si vyžaduje špecifickú starostlivosť, pretože zaisťuje nielen krásu, ale produkuje aj naše jedlo. Stojí preto za námahu vybrať si najvhodnejší mulč, aby bola vaša zeleninová záhrada chránená a plodná..

Pokosená tráva je univerzálnym mulčovaním pre všetky druhy zeleniny.

Pre bobuľové kríky, používame zmes mŕtveho a živého dreva.

Pre záhradkárstvo na trhu, máme radšej konope.

mulčovanie zeleninovej záhrady chnavre mulčovanie pre zeleninovú záhradu

Čo dať na zem, aby ste sa vyhli burine ?

Jedným z najobľúbenejších problémov záhradníkov je burina. Sú schopné udusiť vaše kvety, urobiť záhradu škaredou alebo zabrániť rozvoju vašej zeleniny. Odporúčame vám, aby ste v tejto súvislosti neodkladali opatrenia. Je však dôležité postupovať veľmi opatrne, aby ste nepoškodili celú záhradu. Rozhodnite sa preto pre prírodný prostriedok na ničenie buriny. Mulčovanie je krásna a ľahko aplikovateľná možnosť.

čo dať na zem, aby sa zabránilo burine

Námorná borovicová kôra sú veľmi účinné organické materiály. Sú perfektné na masívne použitie. Tento typ mulčovania ochráni zavlažovaciu zmes a zároveň zabráni rastu buriny.

Kôra z kakaových bôbov sú pravdepodobne variantom, ktorý by si vybral váš čuch. Ich nádherná vôňa samozrejme nie je jediným prínosom. Rozkladá sa 1 rok a poskytuje pôde veľké množstvo minerálov. Na druhej strane sú jedným z najväčších nepriateľov buriny. Pre uspokojivé výsledky rešpektujte hrúbku 5 cm.

Kakaové bôby – aká vôňa !

čo dať na zem, aby sa zabránilo burine kôry z kakaových bôbov

Kde nájsť bezplatný mulč ?

Záhradné mulčovanie je spravidla lacný výrobok. Prečo to však nezískať zadarmo? Našli sme pre vás niekoľko tipov, ako mulčovať záhradu bez platenia.

Mŕtve listy

Jeden z najlepších časov na nájdenie voľného mulča je jeseň. Namiesto toho, aby ste sa otravovali z padajúcich listov, ktoré sa všade túlajú, urobte z nich mulč, ktorý ochráni vaše rastliny v chladnom období. Zbierajte teda listy na hromadu. Nakrájajte ich napríklad na malé kúsky pomocou mlynčeka. Nech sa páči, váš mulč je pripravený !

zeleninový kompost zbierať odumreté listy hrabľami

Odrezky trávy

Rovnako ako na jeseň je jar tiež vhodným obdobím na získanie mulča bez platenia. Tentoraz môžete využiť pokosený trávnik. Vysušte ho a dajte ho k nohám rastlín. Je potrebné dodržať iba jednu podmienku – trávnik nesmie byť vysiaty, pretože budú rásť.

Využite výhody odpadu z kosačky !

mulčovanie zeleninová náplasť kosiaci stroj vyrába mulčovanie

zeleninový záhradný mulčovací rez a sušená tráva na mulčovanie

Štiepka

Tento druh mulča sa hromadí po celý rok. Stačí, keď nebudete vyhadzovať odpad z orezávania kríkov, stromov, živých plotov a stoniek rastlín, aby ste z toho mali úžitok. Môžu byť sušené alebo použité čerstvé.

Získajte estetický vzhľad !

prírodná mulčovacia drevná štiepka do záhrady

Kartón

Ukazuje sa, že bezplatný mulč nájdete všade, nielen v záhrade. Môžete tiež recyklovať lepenku. Stačí si vybrať kartón bez atramentu a potom ho zakryť kosením trávnika, aby sa rýchlejšie rozložil. Zabraňuje tvorbe burín a obmedzuje zálievku.

alebo nájdite zadarmo mulčovanie kartónu bez atramentu na mulčovanie

Nevýhoda mulčovania

Je pravda, že mulčovanie má niekoľko výhod, ale ak nie sme dostatočne informovaní, namiesto uprednostňovania jeho rozvoja riskujeme, že urobíme chyby, ktoré môžu našej záhrade uškodiť. Aby sme vás pred tým chránili, zaradili sme pre vás tie najchúlostivejšie chvíle, ktorým by ste mali venovať pozornosť..

Okyslenie

Je to borovicová kôra, ktorá skrýva riziko okysľovania pôdy. Sú schopné poškodiť pôdu, ktorá nepodporuje kyslosť.

Prevencia opätovnej výsadby

Vezmite do úvahy, že rastliny pokryté mulčovaním sa nedajú znova zasadiť.

Extrémna vlhkosť

Už bolo povedané, že mulčovanie udržuje vlhkosť v pôde. To môže byť veľkým prínosom pre úsporu vody. Výhoda sa však môže veľmi rýchlo zmeniť na nevýhodu, ak správne nezmeriame potrebné množstvo vody. Nezabudnite, že extrémna vlhkosť môže byť rovnako nebezpečná ako sucho. Vyhnite sa teda mulčovaniu rastlín, ako je cesnak a cibuľa, ktoré vyžadujú veľmi málo vody. Mulčovanie môže byť škodlivé aj v období silných dažďov.

Zabránenie otepľovaniu

Je dobré, že mulčovanie chráni pôdu pred letnými horúčavami. Nesmieme však zabúdať, že Zem je potrebné po chladnom období stále zahriať. Nenechajte teda mulč príliš skoro !

Predávkovanie

Existuje niekoľko mulčov ako tráva, ktoré majú veľmi vysoký obsah dusíka. V tomto prípade je predávkovanie veľmi nebezpečné, pretože prebytok tejto látky môže spáliť korene rastlín a urobiť ich náchylnými na rôzne choroby. Aby ste sa vyhli tomuto smrteľnému koncu, neaplikujte mulč naraz. Radšej to robte po trochách a udržiavajte dobrý odstup od stoniek rastlín..

mulčovanie nepríjemnosti malá chorá rastlina v kvetináči