Žihľavový hnoj – výhody a nebezpečenstvá. Informujte sa!

Všetci vieme, že žihľava má niekoľko liečivých vlastností a že má priaznivý vplyv na ľudské zdravie. Odborníci odporúčajú, aby sme ho často konzumovali napríklad vo forme polievky alebo čaju. Prečo teda nedopriať našim rastlinám aj tento zázračný elixír? Ak sa vám tento nápad páči, prečítajte si náš článok a nájdite jednoduchý a účinný recept na žihľavu, ktorý budú vaše rastliny milovať. Tiež sa s vami podelíme o ďalšie tajné výhody tohto prírodného produktu, ako aj o niektoré riziká, ktorým je potrebné predchádzať.

Žihľava: plná výhod

žihľava hnoj zelené listy žihľavy

Ako vyrobiť žihľavový hnoj ?

Recept na žihľavový hnoj má niekoľko výhod. Je veľmi jednoduchý na prípravu, obsahuje iba prírodné zložky a je lacný.

Potrebuješ :

 • žihľava, ktorá ešte neprešla na osivo – 1 kg
 • voda – 10 l (uprednostňuje sa dažďová voda)
 • hrubé rukavice
 • nožnice alebo nožnice
 • vhodné oblečenie s dlhými rukávmi a nohami
 • plastový alebo drevený kôš (tu by sa mal vyhýbať kovom) vybavený krytom

Príprava:

 1. Oblečte si vhodný odev a rukavice, ktoré chránia pred uhryznutím žihľavou.
 2. Vyberte žihľavu.
 3. Žihľavu dáme do misky a zmiešame s vodou.
 4. Potom položte veko a nechajte macerovať 10-15 dní. Ak je chladno, kvasenie bude trvať o niečo dlhšie.
 5. Kôš miešajte každý deň.
 6. Otvorte nádobu a dreveným nástrojom zmes premiešajte. Ak sa objavia malé bublinky, fermentácia nie je dokončená.
 7. Zmes prefiltrujte a odstráňte všetky rastliny, aby ste ju mohli uchovávať niekoľko mesiacov (maximálne 6). Skladovanie sa vykonáva v nepriehľadnom sklenenom alebo plastovom obale umiestnenom v tieni.
 8. Vykysnutú zmes zriedime. Na výrobu prírodného hnojiva rešpektujte podiel – 2 l tekutého hnoja na 10 l vody. Ak chcete získať insekticíd, zrieďte 1 L tekutého hnoja v 10 L vody.

Žihľavu vyberajte v rukaviciach

žihľava trus žihľava v rukaviciach

Žihľava je už vybratá !

domáci žihľavový hnoj kôš žihľavy

Žihľavový hnoj je pripravený na spustenie kvasenia

recept na žihľavový hnoj žihľava natrhaná vo vani s vodou

Kedy a ako použiť žihľavový hnoj v záhrade ?

Žihľavový hnoj ako ochranca

Elicitor je látka, ktorá je schopná v prípade nebezpečenstva vyvolať v tele prirodzenú obrannú reakciu. Žihľavový hnoj ako elicitor posilňuje rastliny a robí ich odolnejšími voči rôznym chorobám. Navyše je to dosť silný prostriedok proti útokom hmyzu, ako sú vošky a roztoče. Existuje však určitý hmyz, ktorý je odolný voči žihľavovému hnoju. Jedná sa o larvy nachádzajúce sa vo vnútri rastlín, chrobákov a škrupín. Postrekujte listy každé dva týždne a nezabudnite na spodnú stranu listov.

Hnojivo pre lepšie paradajky

Žihľavový hnoj má všetky vlastnosti toho, že je veľmi účinným prírodným hnojivom. Po prvé, je bohatý na dusík, ktorý stimuluje vývoj vzdušnej časti a koreňov rastlín. Potom výživové prvky ako železo, horčík, draslík stimulujú rast rastliny a pomáhajú zlepšiť jej chlorofylový systém.

Paradajky prihnojte

žihľava hnoj paradajka hnojiť paradajky zo žihľavy hnoj

Stimulujte malé rastliny, aby rástli

vrchný dresing novej rastliny sadenice uhoriek tekutým hnojivom od rozhadzovača

Ako sa to používa ?

Vezmeme si to ako príklad paradajky. Je dobré ich pri výsadbe zalievať žihľavovým hnojom ako prvým. Potom počas údržby paradajok môžete postriekať lístie každé 3 týždne. Vezmite do úvahy počasie – postrek nemá zmysel, kým prší. Ak vás dážď prekvapí, postriekajte znova. Odporúča sa urobiť prestávku a počas kvitnutia rastliny nestriekať. Na druhej strane existujú rastliny ako hrach, fazuľa a fazuľa, na ktoré nemá žihľavový hnoj žiadny vplyv..

Dobrá úroda vďaka žihľavovému hnoji !

žihľavový hnoj používa žena na zber paradajok

Aké veľkosti !

paradajka zo žihľavy a hnoja dieťa držiace obrovskú paradajku

Mali by ste vedieť, že výhody žihľavy nie sú len pre rastliny. Skutočne obohacuje aj samotnú pôdu o baktérie, enzýmy, živiny a výživové prvky, ktoré obsahuje..

Aktivátor kompostu

Aktivátor kompostu je látka, ktorej cieľom je urýchliť transformáciu organickej hmoty na humus prispením k jej rýchlemu rozkladu. V takom prípade môžete použiť nefiltrovaný žihľavový hnoj alebo máte tiež možnosť použiť zvyšok hnoja po filtrácii..

Kompost do záhrady

žihľavový hnoj použite ako kompost v záhrade

Na pomoc prichádza žihľavový hnoj

natürlicher dünger brennnesseljauche

Prírodný hubič buriny

Vidíte aj rozpor? Ako možno látku určenú na stimuláciu vývoja rastlín použiť ako prostriedok na ničenie buriny? Kľúč je v množstvách. Pretože žihľavový hnoj je mimoriadne účinný liek, predávkovanie môže spôsobiť opačný účinok. Aby ste sa zbavili nepotrebnej vegetácie, mali by ste preto žihľavový hnoj používať čistý, to znamená bez jeho riedenia. Pretože je veľmi bohatý na dusík, bude spaľovať burinu a bude veľmi účinným prírodným prostriedkom na ničenie buriny..

Zbohom, burina !

boj proti burine a žihľave, hnoj proti burine

žihľava hnoj z buriny odstráni burinu

Žihľavový hnoj je vo Francúzsku zakázaný ?

Áno, treba vziať do úvahy, že distribúcia receptu zo žihľavy a jej použitie na komerčné účely bolo vo Francúzsku v roku 2006 zakázané. Je zaradená medzi výrobky PNPP (Preparations Naturelles Unpreoccupantes), pretože jej nekontrolované používanie môže poškodiť pôdu a rastliny. Pretože však nemožno zabúdať na jeho priaznivé účinky, o recept na tekutý hnoj je možné od roku 2018 voľne informovať. Ste teda oprávnení ho pripravovať a používať doma, ale bez predaja..

Riziká, ktoré žihľavový hnoj ukrýva

Už sme povedali, že žihľavový hnoj nám ponúka široké spektrum výhod, ktoré si môžeme veľmi jednoducho vychutnať. Je však veľmi dôležité vziať do úvahy aj riziká, ktoré v sebe skrýva, aby sme nepoškodili našu záhradu. Nenechajte sa preto príliš vzrušiť – zneužívanie tejto látky bohatej na dusík môže vaše rastliny spáliť. Okrem toho sa odporúča, aby ste zeleninu neupravovali žihľavovým hnojom, pretože odoberá z atmosféry dostatok dusíka. Nadmerné množstvo dusíka môže namiesto záchrany rastlín priťahovať vošky.

žihľavový hnoj oplodniť spálený zelený list

Čo robiť v prípade žihľavy? ?

Pri oberaní žihľavy nás často štípe napriek tomu, že máme dlhé rukávy a nohy. Ani rukavice nás nechránia na 100%. Za tieto uštipnutia môžu jemné chĺpky zo žihľavy obsahujúce tekutú látku, podobnú jedu niektorých hmyzu. Našťastie nie sú nebezpeční, ale napriek tomu spôsobujú nepríjemné svrbenie. Môžete opláchnuť postihnutú oblasť. Potom chĺpky odstráňte lepiacim pásikom. Dezinfikujte nealkoholickým antiseptikom a nakoniec naneste upokojujúci krém bez vône.

domáci žihľavový hnoj žena nanášajúca si na ruky krém