Ďalšia generácia Porsche Macan bude 100% elektrická (alebo nič)

Porsche práve oznámilo, že budúca generácia jeho hviezdneho modelu Macan bude ponúkaná v jedinej elektrickej verzii, prvej pre SUv od nemeckého výrobcu. Tento nový 100% elektrický Macan, bestseller značky s počtom 90 000 predaných kusov v roku 2018, by sa mal začať vyrábať do roku 2020 a stane sa tretím vozidlom tohto typu, ktoré ponúka spoločnosť Porsche, a to Taycan (z konceptu Mission E) a Cross Turismo, naplánované na rovnaké obdobie. „Budúca generácia modelu Porsche Macan bude výlučne elektrická,“ vyhlásila pôvodná značka zo Stuttgartu a naznačila, že uvedenie hybridných alebo benzínových verzií na trh bude vylúčené. Vzhľadom na celosvetový úspech vozidla, najmä kvôli jeho cene, je prístup o to pútavejší.

Ďalšia generácia Porsche Macans bude plne (a iba) elektrická

Logo Porsche na ilustráciu článku o ohlásení novej generácie výlučne elektrického Porsche Macan

Aj keď automobilka neoznámila rozsiahle technické podrobnosti o tomto nadchádzajúcom elektrickom Macane, stále naznačovala, že SUV bude vybavené rovnakým elektrickým modulom 800 V ako dva vyššie uvedené modely. Je preto pravdepodobné, že vozidlá ponúkajú aj systém rýchleho nabíjania až do 300 kW, umožňujúci dojazd 250 km po dobití v kompatibilnej stanici Porsche asi za 15 minút.

SUV Porsche Macan opustí benzínový motor a stane sa 100% elektrickým

Fotografia modelu Porsche Macan, ktorý bude v novej verzii predávaný iba v elektrickej verzii

Rovnako ako skupina Volkswagen, do ktorej patrí, aj Porsche sa zdá byť odhodlané v nasledujúcich rokoch vyraziť do dobrodružstva s elektrickou energiou. Dôkazom je investícia do továrne v Lipsku, ktorá je súčasťou plánu generálnej opravy značky pre elektromobilitu, vo výške 6 miliárd eur. Spoločnosť tiež v roku 2018 oznámila, že chce do roku 2025 rozšíriť svoj sortiment plne elektrických vozidiel na 50% svojho katalógu. Cieľ, ktorý už bol v predaji viacerých hybridných modelov, je veľmi pokročilý. „V priebehu nasledujúcich desiatich rokov sa zameriame na kombináciu pohonných jednotiek optimalizovaných benzínových motorov, plug-in hybridných modelov a elektricky poháňaných športových automobilov,“ povedal prezident Porsche Oliver Blume..

Taycan z koncepčného vozidla Mission E bude sprevádzať Macan pri elektrickom dobrodružstve Porsche

100% elektrický Porsche Macan sprevádzaný Taycanom z koncepčného auta Mission E.

Považovaný v roku 2017 lídrami značky vzpínajúcich sa koní, projekt elektrického Macana, ktorý bol dnes ohlásený, v konečnom dôsledku nie je prekvapením, ale potvrdzuje stratégiu spoločnosti Porsche smerom k čistejším vozidlám po tom, čo už opustil dieselové motory..

Porsche Macan, najpredávanejší nemecký model

Fotografia Porsche Macan, najpredávanejšieho SUV značky s 90 000 kusmi v roku 2018